Je suis Enesco

Un produs „Despre Opera”

Program Enescu 2015


Festivalul Internațional „George Enescu”

București, România, 30 august – 20 septembrie 2015
Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României
Director artistic: Ioan Holender
Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional
Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune, Societatea Română de Televiziune
Organizator: ARTEXIM

PROGRAM

Duminică 30.08.2015

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Orchestra Română de Tineret
Corul Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Kristjan Järvi
Dirijorul Corului: Iosif Ion Prunner
Solistă: Sarah Chang – vioară

Program:
Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11
Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
Orff – Carmina Burana

Soliști: Jennifer O’Loughlin – soprană, Max Emanuel Cenčić – contratenor, Levente Molnár – bariton

Ora 22.30, Ateneul Român

Corul Național Madrigal
Dirijor: Anna Ungureanu
Program: «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi – program de muzica sacră şi profană

Luni 31.08 

Ora 17.00, Ateneul Român

Tharice Virtuosi
Vioară: Liviu Prunaru, Valentina Svyatlovskaya, Bogdan Zvorişteanu, Oleg Kaskijv, Edgar Pujol, Vlad Stănculeasa; Violă: Sophia Reuter, Ettore Causa; Violoncel: Stanimir Todorov, Pablo de Naverán
Dirijor: Liviu Prunaru

Program:
Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34.
Solişti: Bogdan Zvorișteanu, Valentina Svyatlovskaya, Vlad Stănculeasa
Bridge – „Lamentpentru două viole
Solişti: Ettore Causa, Sophia Reuter
Șostakovici – Duo pentru două viori
Solişti: Liviu Prunaru, Bogdan Zvorișteanu
Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88
Solişti: Oleg Kaskiv, Ettore Causa
Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major
Solişti: Stanimir Todorov, Pablo de Naverán
Ysaye – „Amitié op. 26 pentru două viori şi corzi
Solişti: Liviu Prunaru, Valentina Svyatlovskaya
Spohr – Double Quartet op. 65. nr. 1

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Israel Philharmonic Orchestra
Dirijor: Zubin Mehta

Program:
Schoenberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9
Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor

Marți 01.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Cvartetul „Belcea”

Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:
Schubert – Cvintet pentru două viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major
Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Israel Philharmonic Orchestra
Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor: Zubin Mehta
Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

Program :
Enescu – „Vox Maris” op. 31
Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major
Solist – Marius Vlad Budoiu – tenor

Miercuri 02.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Scottish Ensemble
Solistă: Patricia Kopatchinskaja – vioară

Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122
Mansourian – „Four Serious Songs
Solistă: Patricia Kopatchinskaja – vioară
Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re major
Ravel – „Petite Symphonie” (aranjament Rudolf Barshai)

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Orchestra Națională Radio
Corul Academic Radio
Corul de copii Radio
Dirijor: Corneliu Meister
Dirijorul Corului Academic Radio: Dan Mihai Goia
Dirijorul Corului de copii: Voicu Popescu

Program:
MahlerSimfonia nr. 8
Solişti: Erika Sunnegardh – soprană, Meagan Miller – soprană, Aurelia Florian – soprană, Michaela Selinger – alto, Liliana Ciucă – alto, Stefan Vinke – tenor, Șerban Vasile – bariton, Sorin Coliban – bas

Joi 03.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Filarmonica „George Enescu”

Dirijor: Peter Ruzicka

Program:
Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4
Ruzicka – „Clouds” pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013)
Bartók – „Kossuth” – poem pentru orchestră

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Berliner Philharmoniker
Dirijor: Sir Simon Rattle

Program:
Britten – „Frank Bridge Variations”
Șostakovici – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43

Vineri 04.09

Ora 16.00, Sala Mică a Palatului

Trio Contraste
Ioan Bogdan Ștefănescu (flaut)
Sorin Petrescu (pian)
Doru Roman (percuție)

Program:
L.MețianuIncantation
O.NemescuSpectacol pentru o clipă I
E.WendelKonvergent (primă audiție absolută)
O.NemescuSpectacol pentru o clipă II
M.MarbeDialogi
O.NemescuSpectacol pentru o clipă III
D.RotaruTroițe

Pauză

V.MunteanuDouă poeme
O.NemescuSpectacol pentru o clipă IV
N.BrândușRhythmodia
O.NemescuSpectacol pentru o clipă V
A.VieruDesign-Dasein
O.NemescuSpectacol pentru o clipă VI
A.IorgulescuTrident

Ora 16.30, Ateneul Român

Recital Fazil Say

Program
Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2 „Sonata lunii”
Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111
Chopin – 4 Nocturne
Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Staatskapelle Dresden
Dirijor: Christian Thielemann
Solist: Yefim Bronfman – pian

Program:
Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major
Beethoven – Concertul pentru pian şi orchestră nr.3 în do minor op. 37
Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major

Ora 22.30, Ateneul Român

The King’s Consort – Orchestră şi cor
Dirijor: Robert King

Program:

Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „Paulus”
Solişti: Carolyn Sampson – soprană, Hilary Summers – alto, James Gilchrist – tenor, David Wilson–Johnson – bas

Sâmbătă 05.09

Ora 11.00, Sala mică a Palatului
Ansamblul „Profil”
Dirijor: Tiberiu Soare

Program:
Iranyi – Noema pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: Horia Maxim
Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută)
Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
Măniceanu – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestră de cameră (primă audiție absolută)
Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică de Cameră)
Țăranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Vișinescu

Ora 16.30, Ateneul Român
Recital Murray Perahia – pian

Program: TBA

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Staatskapelle Dresden
Dirijor: Christian Thielemann
Solistă: Anja Harteros

Program:
Strauss – „Letzte Lieder” „Frühling” – „September” – „Beim Schlafengehen” – „Im Abendrot” – „Malven” (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
Strauss – „Eine Alpensinfonie” op. 64

Ora 22.30, Ateneul Român

The King’s Consort – orchestră şi cor
Dirijor: Robert King

Program:

Odes for St.Cecilia”
Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures” (1683)
Britten – „A Hymn to St.Cecilia” (1942)
Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony” (1739)
Solişti: Carolyn Sampson – soprană, Robin Blaze – contratenor, James Gilchrist – tenor, David Wilson–Johnson – bas

Duminică 06.09

Ora 11.00, Sala mică a Palatului

„Musica nova”
Florian Popa – clarinet, Frédéric Moreau – vioară, Dorel Fodoreanu – violoncel, Mara Dobrescu – pian

Program:
Enescu (Bentoiu) – Trio în la minor (1916) (vioară, violoncel, pian)
Bartok – „Contrasts” (Sz 111, BB 116)
Messiaen – „Quartuor pour la fin du temps” (vioară, clarinet, violoncel, pian)

Ora 16.30, Ateneul Român
Recital Elisabeth Leonskaja – pian
Recital „In memoriam Sviatoslav Richter”

Program:
Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner”)
Berg – Piano Sonata, Op. 1
Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

San Francisco Symphony
Dirijor: Michael Thilson Thomas
Solistă: Yuja Wang – pian

Program :
Bartók – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2 în Sol Major Sz.95, BB 101
Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Ora 22.30, Ateneul Român

Orchestra „Il Pomo D’Oro”
Dirijor: Riccardo Minasi

Program:
Leonardo Vinci – „Catone in Utica”
Solişti: Franco Fagioli – Cesare, Juan Sancho – Catone, Valer Sabadus – Marzia, Martin Mitterrutzner – Fulvio, Vince Yi – Emilia, Max Emanuel Cenčić – Arbace

Luni 07.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen
Dirijor: Trevor Pinnock
Solistă: Maria João Pires – pian

Program:
Schubert – Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590
Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21
Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony”

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

San Francisco Symphony
Dirijor: Michael Thilson Thomas

Program:
Enescu: Voix de la nature
Adams: Absolute Jest, cu participarea Cvartetului St. Lawrence
Beethoven: Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55, “Eroica”

Marți 08.09

Ora 17.00 Ateneul Român

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen
Dirijor: Trevor Pinnock
Solist: Maria Joao Pires, pian

Program:
Mozart: Simfonia nr.15 în Sol Major, K124
Mozart: Concertul pentru pian și orchestră nr. 27 în Si bemol Major K 595
Mozart: Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

London Symphony Orchestra
Dirijor: Ion Marin
Solist: Lars Vogt, pian

Program:
EnescuSuita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20
RavelConcertul pentru pian în Sol Major
StravinskySuita „Pasărea de foc” (1910)

Miercuri 09.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Mutter’s Virtuosi
Dirijor şi solist: Anne Sophie Mutter

Program:
J.S. Bach – Concert pentru două viori, BWV 1043
Previn – Nonet (premieră în România)
Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione” op. 8
Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara)
Concertul nr 2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara)
Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)
Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

London Symphony Orchestra
Dirijor: Ion Marin
Solişti: Renaud Capuçon – vioară, Gautier Capuçon – violoncel

Program:
Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102
Mahler – Simfonia nr. 5 în do diez minor

Joi 10.09

Ora 17.00, Ateneul Român

New European String Chamber Orchestra
Dirijor: Dmitry Sitkovetsky

Program:
Shchedrin – „Russian Photographs” pentru orchestră de coarde
Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești din secolul XVII din codicele lui Ioan Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2001
Ceaikovski – „Souvenir d’un lieu cher” pentru vioară şi orchestră de coarde
Șostakovici – „String Symphony” op.73

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Sankt Petersburg Philharmonic Orchestra – concert „In memoriam Gheorghe Halmos”
Dirijor: Yuri Temirkanov
Solistă: Elisabeth Leonskaja – pian

Program:
Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc” în La Major op. 32
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Rimsky – KorsakovSuita simfonică op. 35 „Sheherazade”

Ora 22.30, Ateneul Român

Cvartetul Voces
Invitat: Andrei Licareț

Program:
Schumann – Cvintetul cu pian în Mi bemol Major, op. 44
Brahms – Cvintetul cu pian în fa minor, op. 34

Vineri 11.09

Ora 16.00, Sala Mică a Palatului
Recital Bianca Luigia Manoleanu și Remus Manoleanu

Program:
Theodor Grigoriu: Din Ciclul Poeți și abisul timpuluiLa steaua (v. Mihai Eminescu), Clipa genezei (v. Ion Barbu), Zbor deasupra valurilor (v. Mihai Eminescu)
Aurel Stroe:  Moștenire (v. Tudor Arghezi), Făcătură (v. Tudor Arghezi), Valse-Métamorphose XXXIII (v. Tristan Tzara)
Liviu ComesMelopee – pian solo,
Carmen Maria CârneciconSolar – pian solo
Livia Teodorescu-CiocăneaChanson d’automne (v. Paul Verlaine), S’amor non è (v. Francesco Petrarca)
Remus GeorgescuVocaliză, Primăvară (v. Octavian Goga), De va veni… (v. Octavian Goga)
Nicolae ComanFreudvoll und Leidvoll (v. Johann Wolfgang von Goethe), Cântec de zori (v. Mariana Dumitrescu)
Irina HasnasMelisme – pian solo
Violeta DinescuAminta (v. Torquato Tasso), Quatrain (v. François Villon) – voce solo
Ștefan Niculescu: Tastenspiel – pian solo
Corneliu Dan Georgescu: Ciclul Ewig die Wolken (v. în stil haiku, Christoph Niess)
Ede Terényi: Ciclul Evocări eminesciene (v. Mihai Eminescu) (p.a.a.)
Adrian PopȘi’acum dormi (v. Ion Minulescu) (p.a.a.), Viziune (după Ion Minulescu)

Ora 16.30, Ateneul Român

Konzerthausorchester Berlin
Dirijor: Horia Andreescu
Solist: Arcadi Volodos – pian

Program:
Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83
Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Sankt Petersburg Philharmonic Orchestra
Dirijor: Yuri Temirkanov
Solist: Valery Sokolov – vioară (laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – 2005 )

Program :
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

Ora 22.30, Ateneul Român

Orchestre de chambre de Paris
Dirijor: Sir Roger Norrington
Solişti: Deborah Nemțanu, Sarah Nemțanu

Program:

C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661
J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042 – Sarah Nemțanu – vioară
W.C. Bach – Simfonia în Fa Major
J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 – Deborah Nemțanu – vioară
C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659
J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043

Sâmbătă 12.09

Ora 11.00, Sala Mică a Palatului

Orchestra Națională de cameră a Republicii Moldova
Dirijor: Cristian Florea

Progam:
Worlok – „Capriol suite”
Bartók – „Divertimento” pentru orchestră de coarde în La op. 113
Enescu – Octuor în Do op. 7

Ora 16.30, Ateneul Român

Orchestra de cameră „Bucureşti”
Dirijor: Mădălin Voicu
Solişti: Pierre Amoyal – vioară, Ștefan Tarara – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:
B. Marcelo – Uvertura de concert pentru orchestră de coarde
Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E
Mozart – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Bayerische Staatsoper
Dirijor: Constantinos Cariydis
Solist: Pierre Laurent Aimard – pian

Program :
Enescu – Poemul simfonic „Isis” (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului. Cu participarea Corului Academic Radio, dirijor Dan Mihai Goia
Beethoven – Concertul nr.5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73
Șostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

Ora 22.30, Ateneul Român

Orchestra and Choir of the Age of Enlightenment
Dirijor: Laurence Cummings

Program:
Georg Friedrich Händel
„Imnurile încoronării”
Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5
Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4
Concertul pentru Orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4
Concertul pentru Orgă în sol minor, op. 7 nr. 5
Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11
Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

Duminică 13.09

Ora 11.00, Sala Mică a Palatului

„Delian” Quartet

Program:
Sibelius – „Andante festivo”
Șostakovici  – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83
Șostakovici  – „Theatrial suite”, scene din „Hamlet” şi „Comedia umană”
Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29
Invitat: Alfredo Perl – pian

Ora 16.30, Ateneul Român

 „Les Dissonances”
Solist: David Grimal – vioară

Program:
Debussy – „La Mer” L 109
Enescu – „Caprice Roumain” pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Bayerische Staatsoper
Dirijor: Sebastian Weigle
Corul Academic Radio
Dirijor: Dan Mihai Goia

Program

Strauss – „Elektra” (operă în concert)
Solişti: Klitemnestra (mama Elektrei, văduva lui Agamemnon) – Agnes Baltsa(mezzo-soprană), Elektra (fiica lui Agamemnon) – Elena Pankratova (soprană), Chrysothemis (sora Elektrei) – Anne Schwanewilms (soprană), Aegisth (iubitul Klitemnestrei) – Ulrich Reß (tenor), Oreste (fiul lui Agamemnon) – René Pape (bariton), Tutorele lui Oreste – Christoph Stephinger (bass), Confidenta Klitemnestrei   – Marzia Marzo (soprană), Însoțitoarea Klitemnestrei    – N.N. (soprană), Un tânar servitor    – Kevin Conners (tenor), Bătrânul servitor    – Peter Lobert(bass), O supraveghetoare    – Helena Zubanovich (soprană), Prima servitoare    – Okka von der Damerau (contralto), A doua servitoare    – Angela Brower (soprană), A treia servitoare    – Heike Grötzinger (mezzo-soprană), A patra servitoare – Eri Nakamura (soprană), A cincea servitoare –    N.N.

Ora 22.30, Ateneul Român

Orchestra and Choir of the Age of Enlightenment
Dirijor: Ivor Bolton

ProgramHändel – „Saul”
Solişti: Christopher Purves – Saul (bariton), Lucy Crowe – Merab (soprană), Sophie Bevan – Michal (soprană), Paul Appleby – Jonathan (tenor), Iestyn Davies – David (contratenor)

Luni 14.09

Ora 17.00, Ateneul Român

„Les Dissonances”
Solist: Xavier Phillips – violoncel

Program:
Schnittke – Moz-Art à la Haydn
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

Ora 18.00, Sala Mare a Palatului

Corul şi Orchestra Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor: Leo Hussain
Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

Program:
Alban Berg – „Wozzeck” (operă în concert)
Solişti: Michael Volle – Wozzeck – bariton, Evelyn Herlitzius – Maria – soprană, nn – fiul Mariei, Arnold Bezuyen – Căpitanul – tenor, Martin Winkler – Doctorul – bas, Marius Vlad Budoiu – Tambur major – tenor, Cosmin Ifrim – Andres – tenor, Maria Jinga – Margret – contra alto, Valentin Vasiliu – Primul ucenic –bas, Șerban Vasile – Al doilea ucenic – bariton, Cosmin Ifrim – Nebunul – tenor

Marți 15.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Monte Carlo Philharmonic
Dirijor: Gianluigi Gelmetti
Solist: David Garrett – vioară

Program:
Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895)
Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26
Ravel – Alborada del gracioso
Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă
Ravel – Bolero

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Wiener Philharmoniker
Dirijor: Semyon Bychkov
Solistă: Elisabeth Kulman – soprană

Program:
Wagner – „Wesendonck– Lieder” WWV 91
Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique”

Miercuri 16.09

Ora 17.00, Ateneul Român

Monte Carlo Philharmonic
Dirijor: Cristian Mandeal

Program:
Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
Enescu – Suita nr.3 în Re op. 27 („Săteasca”)
Mahler – „Das Lied von der Erde”
Solişti: Ruxandra Donose – mezzosoprană, Vincent Wolfsteiner – bariton

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Wiener Philharmoniker
Dirijor: Semyon Bychkov
Solistă: Valentina Naforniță – soprană

Program:
Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44
Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot” op. 15
Brahms – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90

Joi 17.09

Ora 16.00, Ateneul Român

Mozarteumorchester Salzburg
Dirijor: Thomas Dausgaard
Solist: Dan Grigore – pian

Program:
Mozart – Uvertura la „Don Giovanni” K527
Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488
Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Royal Liverpool Symphony Orchestra
Dirijor: Vasily Petrenko
Solist: Alexandru Tomescu– vioară

Program:
Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma”
Glazunov – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 82
Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

Ora 22.30, Ateneul Român

Corul de Cameră Preludiu
Dirijor: Voicu Enăchescu

Program:
Lucrări ale compozitorilor români – D.G. Kiriac, Ștefan Popescu, Ion Vidu, Nicolae Lungu, Constantin Arvinte, Tudor Jarda, Ioan D. Chirescu, Mihail Jora, Marțian Negrea, Vasile Popovici, Vasile Spătărelu, Richard Oschanitsky, Alexandru Pașcanu, Dan Dediu, Paul Constantinescu, Sabin Drăgoi, Dan Buciu, Felicia Donceanu, Gheorghe Cucu, Tudor Flondor, George Enescu.

Vineri 18.09

Ora 16.00, Sala Mică a Palatului

Cvartetul Gaudeamus

Program:
Wilhelm BergerCvartetul de coarde nr. 6
Ulpiu VladSonorităţi şi anemone I
Vasile HermanCvartetul de coarde nr. 2 – Refrene

Ora 16.30, Ateneul Român

Basel Chamber Orchestra
Dirijor: Heinz Holliger
Solist: András Schiff– pian

Program:
Holliger – „Meta Arca” pentru 14 viori ( p.a.)
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish”

Ora 20.00, Sala Mare a Palatului

Royal Liverpool Symphony Orchestra
Dirijor: Vasily Petrenko
Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijorul Corului: Iosif Ion Prunner
Solist: Simon Trpceski – pian

Program:
Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în re minor op. 30
Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

Ora 22.30, Ateneul Român

Academy Of Ancient Music
Dirijor: Richard Egarr

Program:
Monteverdi „Întoarcerea lui Ulise în patrie”
Solişti: Ian Bostridge  – Ulisse (tenor), Christine Rice – Penelope (mezzo-soprană), Elizabeth Watts – Minerva (soprană), Andrew Tortise –  Telemaco (tenor), Lukas Jakobski – Tempo, Nettuno & Antinoo (bass), Sophie Junker – Amore & Melanto (soprană), Daniela Lehner – L’Umana Fragilita (mezzo- soprană), James Creswell – Eumete (tenor)

Sâmbătă 19.09

Ora 11.00, Sala Mică a Palatului

„Ad Libitum” Quartet
Alexandru Tomescu, Șerban Mereuță, Bogdan Bisoc, Filip Papa

Program:
Ravel – Cvartet
Bartók – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119
Elgar – Cvintetul cu pian op. 84 în la minor
Invitată: Alexandra Dariescu – pian

Ora 16.30, Ateneul Român

Recital Piotr Anderszewski – pian

ProgramTBA

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Royal Concertgebouw Orchestra, Amsterdam
Dirijor: Andris Nelsons, Solistă: Janine Jansen – vioară

Program:
Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a
Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad”

Ora 22.30, Ateneul Român

Academy Of Ancien Music
Dirijor: Richard Egarr

Program:
Monteverdi – „Încoronarea Popeei”
Solişti: Louise Alder – Popeea (soprană), Sarah Connolly – Nerone (mezzo-soprană), Marina de Liso – Ottavia (mezzo-soprano), Iestyn Davies – Ottone (contratenor), David Soar – Seneca (bas), Andrew Tortise – Arnalta (tenor), Sophie Junker – Drusilla/Virtu (soprană), Daniela Lehner  – Amore/Damigella (mezzo-soprană), John Lattimore – Nutrice (contratenor)

Duminică 20.09

Ora 11.00, Ateneul Român

Michelangelo Quartet
Mihaela Martin, Daniel Austrich, Nobuko Imai, Frans Helmerson

Program :
Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52
Șostakovici – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73
Dvořák – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American”

Ora 16.30, Ateneul Român

Recital Christian Zacharias – pian

Program:
Brahms – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1
Schumann – „Kreisleriana”
Brahms – Rapsodia în sol minor op. 79/2
Schubert – Sonata în Si bemol Major D960

Ora 19.30, Sala Mare a Palatului

Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam
Dirijor: Andris Nelsons

Program:
Brahms – Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11
Ravel – „Daphnis şi Chloé” Suita nr. 2

ALTE EVENIMENTE

BRAȘOV

Duminică 6.09
Kamerata Kronstadt
Solist: Ștefan Tarara – Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu” – ediția 2014

Program:

Corelli – Concerto grosso op.6, nr. 3
Respighi – Antiche danze ed arie: suite 3
Vivaldi – Anotimpurile

IAȘI
Miercuri 09.09

Filarmonica „Moldova” din Iaşi
Dirijor – Adrian Petrescu
Solist: Ștefan Tarara – Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu” – ediția 2014

Program:

Glinka – Uvertura la opera „Ruslan şi Ludmila”
Concert pentru vioară şi orchestră (TBA*)
Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op.93

PLOIEȘTI
Joi 17.09

Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploieşti
Dirijor: Radu Postavaru

Program:

Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete
Solişti: Aurelian Octav Popa, Emil Vişenescu
Dediu„Plastic–Rock” Concerto pentru Flaut, Vioară Şi Orchestră de Coarde
SoliştiIonut Ştefănescu, Gabriel Croitoru
P. ConstantinescuConcertul pentru Orchestră de coarde

BACĂU
Duminică 20.09

Dirijor: Ovidiu Marinescu
Solist: Vassilis Varvaresos – locul III la secțiunea pian, Concursul „G. Enescu” 2014

Program:

Anatol Lyadov – Apokalypse
S.Prokofiev – Concertul pentru pian nr. 2
H.Berlioz  – Simfonia Fantastică

PIAȚA FESTIVALULUI

Loc de desfășurare: Piața George Enescu (situată între Ateneul Român, Biblioteca Universitară și Palatul Regal)

Programul Pieței Festivalului va cuprinde:

Concerte susținute de elevi ai școlilor și liceelor de muzică, studenți ai Universității de Muzică din București și ai Conservatoarelor din țară (evenimente organizate în colaborare cu Ministerul Educației Naționale)
Recitaluri ale unor soliști și formații de muzică clasică
Concerte și recitaluri ale unor formații și artiști profesioniști din țară și străinătate.
Vor fi prezentate filme documentare despre George Enescu, despre edițiile precedente ale Festivalului „George Enescu”.

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: